fbpx

Záujem o nehnuteľnosti rastie

Nehnuteľnosti: Ochladenie realitného trhu z konca marca a začiatku apríla poľavilo. Hoci sa pozastavili obhliadky so záujemcami, dopyt a záujem o kúpu výrazne neustal. Samozrejme sa mnohí obávali budúcnosti a toho, že šírenie vírusu bude mať markantný dopad na kúpu a predaj nehnuteľností.

Klienti sa vracajú

Situácia sa začala už v apríli stabilizovať a v súčasnosti sa všetko vrátilo do starých koľají. Čísla sú rovnaké ako pred pandémiou, čo potvrdzujú aj naše štatistiky záujmu klientov o obhliadky. Klienti opäť prejavili dopyt po nehnuteľnostiach, vyhľadávajú realitnú inzerciu a chodia na obhliadky.

Výrazne narástol dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach ako sú chaty a záhrady, avšak aj dopyt po rodinných domoch a za nimi nasledujú 2 izbové a 3 izbové byty. Najväčší dopyt je po nehnuteľnostiach v Bratislavskom a Trnavskom kraji. S týmto samozrejme súvisí aj nárast mesačného objemu úverov na bývanie. Podľa štatistík NBS sa aj tento objem navýšil. Klienti sa opäť vracajú do zabehnutého režimu a uvoľňovanie opatrení pozitívne vplýva aj na realitný trh. Nehnuteľnosti sa teda predávajú ďalej a za rovnaké ceny. Pokles sa zatiaľ nekonal.

Prenájom nehnuteľností utrpel

Pandémia však výraznejšie ovplyvnila trh s nehnuteľnosťami na prenájom. Môžeme zaznamenať pokles cien nájmu, v Bratislave približne o 10%, v Nitre od 10% až do 30%. Po vyhlásení mimoriadnej situácie, zatvorení prevádzok a nariadení home office mnoho nájomcov chcelo znížiť svoje osobné výdavky, a preto dalo výpovede z prenájmu a obdobie pandémie radšej strávilo u rodičov.

Hlavne vo väčších mestách je z tohto dôvodu momentálne veľa voľných bytov na prenájom. Rovnako sa uvoľnili aj byty na krátkodobý prenájom, keďže ich turisti nemohli využívať. Aby si prenajímatelia nájomcov udržali a nestratili tak svoj príjem, boli ochotní znížiť im nájomné.
Keďže sa niektorým majiteľom nepodarilo nájsť nových nájomcov, rozhodli sa radšej svoje prenajímané nehnuteľnosti predať.

Poklesy cien sa neočakávajú

Znižovanie cien nehnuteľnosti vo všeobecnosti sa však neočakáva. Máme dlhodobo nedostatok bytov a stále prevláda trh predávajúceho, preto aj ceny niektorých typov nehnuteľností narástli.
Neistota je síce stále prítomná, ale kúpu nehnuteľnosti vníma mnoho ľudí ako dlhodobú a bezpečnú investíciu.

Aurotom článku je Lenka Zelenáková, manažérka realitných služieb Broker Consulting, a.s.

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

podľa výberu

Súvisiace články

Zostaňme v spojení

Pracujem ako finančný a realitný konzultant spoločnosti Broker Consulting, a.s. so sídlom Pribinova 25, 81109 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 36 651 419, Register: Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 4675/B. Broker Consutling, a. s. je samostatným finančným agentom zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 25983. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Činnosť vykonávam ako podriadený finančný agent RNDr. Ivan Sedilek s.r.o., so sídlom Matúšova 20, Bratislava 81104, Vložka číslo:  98419/B, IČO: 47726504, zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 186494. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Všetky práva vyhradené RNDr. Ivan Sedilek, s.r.o. a Broker Consulting, a.s.